top of page

Září 2017

V termínu od 12. do 14. září 2017 proběhla po roce v Praze mezinárodní konference, kterou spolupořádal Ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied a Česká zemědělská univerzita na téma:

Vliv abiotických a biotických stresorů na vlastnosti rostlin

se zaměřením na vliv klimatu a antropogenní činnosti na vývoj fytocenóz. Za naši výzkumnou skupinu prezentovala nejnovější výsledky doktorandka Mgr. et Mgr. Markéta Hájková.  Připravila si příspěvek na téma... 

Výsledky byly publikovány i v recenzovaném sborníku konference a formou plakátového sdělení v sekci posterů.

Květen 2017

Diplomantky Bc. Kateřina Rychtaříková a Bc. Klára Buriánová odevzdaly své práce s názvy Účinek diklofenaku na klíčivost a růst klíčních rostlin (anotace) a Paracetamol a jeho vliv na rané etapy ontogeneze vybraných rostlinných druhů (anotace).

Studentka Simona Machyniaková odevzdala svou bakalářskou práci na téma Rostlinné buněčné suspenze jako model pro indikaci environmentálního stresu (anotace).

Následné obhajoby proběhly úspěšně.

 

Září 2016

 

V termínu od 12. do 14. září 2016 proběhla mezinárodní konference, kterou spolupořádal Ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied a Česká zemědělská univerzita v ÚEL SAV ve Zvolenu na téma:

Vliv abiotických a biotických stresorů na vlastnosti rostlin

se zaměřením na využití a aplikaci antistresových látek v pěstitelské technologii. Byly zde prezentovány nejnovější výsledky teoretického a aplikovaného výzkumu v oblasti stresové fyziologie rostlin, včetně aplikací získaných výsledků ve šlechtění, pěstování a ochrany rostlin. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Září 2015

 

V termínu od 16. do 17. září 2015 proběhla v posluchárně AII FAPPZ ČZU v Praze konference:

Vliv abiotických a biotických stresorů na vlastnosti rostlin

se zaměřením na problematiku variability počasí a jeho vlivu na fyziologické procesy a produkci rostlin v současnosti. Byly zde prezentovány nejnovější výsledky teoretického a aplikovaného výzkumu v oblasti stresové fyziologie rostlin, včetně aplikací získaných výsledků ve šlechtění, pěstování a ochrany rostlin. Nosným tématem konference byla problematika extrémních teplot a využití antistresových látek.

                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V termínu od 8. do 11. září 2015 proběhla v areálu Mendelovy univerzity v Brně

14. Konference experimentální biologie rostlin (KEBR)

V roce 2015 si připomínáme 150 let od zveřejnění objevu zákonů dědičnosti Gregorem Johannem Mendelem. Nad konferencí převzali záštitu rektor Mendelovy univerzity v Brně prof. RNDr. Ladislav Havel, CSc. a ředitel Centra výzkumu globální změny AV ČR prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSc., dr.h.c.

 

Konferenci experimentální biologie rostlin předcházely každoroční

     13. Dny studentů experimentální biologie rostlin (DSEBR)

pořádané ve dnech 7.-8. 9. 2015.

 

 

Březen 2014

 

Popularizační video pracovní skupiny mezi finalisty soutěže Neuron
Více informací naleznete zde.
Autoři videa: Markéta Hájková a Jan Prokopius
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doprovodný text: 

Díky léčivům se lidé dožívají vyššího věku a jejich život se zkvalitňuje. Zároveň je však třeba si uvědomit, že se tyto látky spolu s kosmetickými přípravky (PPCPs) řadí mezi novodobé kontaminanty životního prostředí, přičemž mají vliv na necílové organismy. V naší laboratoři Stresové fyziologie rostlin se zabýváme vlivem léčiv na růst a vývoj rostlin.

 

Námi testovaná léčiva (paracetamol, diklofenak) prokazatelně snižují vitalitu modelové rostliny okřehku menšího (lemna minor), všeobecně známého jako žabinec. Jelikož jsou rostliny základem potravního a potravinového řetězce a mají schopnost škodlivé látky akumulovat, považujeme za důležité zjistit co nejvíce informací o působení farmak na důležité procesy v rostlinách (fotosyntéza aj.). Rádi bychom svým ojedinělým výzkumem přispěli k objasnění těchto interakcí.

 

Naším cílem je tak porozumět reakcím, které léčiva u rostlin vyvolávají. Čím více budeme o rizicích vědět, tím spíše jim můžeme do budoucna předcházet.

Listopad 2014

Na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě se dne 19.11.2014 konala tradiční studentská konference MendelNet. Svůj příspěvek zde v angličtině prezentovala i studentka doktorského studia Mgr. Markéta Hájková. Její téma znělo "Growth response of Lemna minor to paracetamol".

Listopad 2007

Na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě se dne 28.11.2007 konala tradiční studentská konference MendelNet Agro 2007. Příspěvky studentů bakalářského, magisterského i doktorského studia byly hodnoceny v soutěži studentských vědeckých prací. Prezentace v šesti sekcích předvedli nejen domácí studenti z MZLU, ale i studenti z dalších vysokých škol.
Za OFAR PřF MU se zúčastnila doktorandka Mgr. Lucie Váňová. Svou prezentaci na téma "Changes of Level of Endogenous Phytohormones as New Marker of Environmental Loading" přednesla v rámci sekce "Biologie roslin"a získala cenu za celkově druhou nejlepší prezentaci. Gratulujeme.

Novinky

Listopad 2017

 

Na chodbě Univerzitního Kampusu v Bohunicích byla umístěna výstava k nově vydané monografii Obrazový průvodce anatomií rostlin. Mikrofotografie zachycující vnitřní stavbu různých druhů rostlin přibližují fascinující svět flóry.

bottom of page