top of page

Výzkum

 

Na této stránce bychom vám rádi blíže představili konkrétní zaměření našeho výzkumu a také metody, které používáme. Jak je řečeno v oddílu Základní informace, naše pozornost je zaměřena na studium změn ve významném fyziologickém procesu rostlin - fotosyntéze a také na ovlivnění růstu a růstových charakteristikpředevším u mladých vývojových stádií rostlin v důsledku znečištění životního prostředí.

FOTOSYNTÉZA


Je známo, že viditelným projevům negativního vlivu různých vnějších faktorů na rostliny předchází změny na úrovni biochemických a fyziologických procesů v buňkách rostlinného těla, vyvolané ať přímým působením faktoru nebo nepřímo jako obranná reakce rostliny. Rozlišit tyto možné mechanismy působení jednotlivých faktorů však bývá obtížné. Pokud jde např. o potenciálně toxické chemikálie, lze uvažovat o obou mechanismech.


Fotosyntéza je velmi citlivá a zranitelná jak na úrovni primárních, tak i sekundárních procesů. Pokud dojde k chemickému narušení fotosyntetického aparátu na úrovni primárních procesů, často se jedná o narušení tylakoidních membrán, na jejichž stabilitě jsou tyto reakce silně závislé. Poškozeny však mohou být i jednotlivé součásti, fotosystémy a jejich složky, světlosběrné komplexy, přenašeče elektronů i vlastní molekuly fotosyntetických pigmentů atd.


Poškození primárních procesů fotosyntézy lze detekovat různými metodami. Mezi nejčastěji používané patří sledování změn charakteristik indukované fluorescence chlorofylu a také stanovení aktivity Hillovy reakce, známé také pod názvem fotolýza vody. Bližší informace o těchto metodách si můžete zobrazit kliknutím na tyto odkazy.

RŮSTOVÉ CHARAKTERISTIKY A TESTY FYTOTOXICITY

Znečištěné životní prostředí se negativně podílí na ovlivnění růstu a vývoje rostlin. Mezi typické problémy, které postihují znečištěné lokality, patří vymírání jednotlivých rostlin nebo, v horším případě, celých populací v důsledku poškození toxikanty během růstu, také změna druhového složení rostlinného společenstva, kdy začnou dominovat pouze nejodolnější druhy, a v extrémních případech jeho úplný zánik. Jistě tedy má smysl zkoumat, jaké rostliny jsou schopné přežít a úspěšně vyrůst při nějaké úrovni znečištění. Prakticky pak lze tento výzkum soustředit na látky, které sice v prostředí běžně nejsou přítomné, ale jejich potenciální toxické účinky nelze vyloučit.

 

Historie záměrného testování toxicity různých látek na různých organismech je poměrně krátká. Rozvoj v této oblasti přinesla zejména druhá polovina dvacátého století, kdy se do popředí biologických věd prosadila i ekologie a s ní zájem lidstva o stav a ochranu životního protředí i zdraví člověka a začaly vznikat další disciplíny jako chemie životního prostředí nebo ekotoxikologie. Cílem bylo především popsat toxické účinky látek na modelových organismech a zkusit vyjádřit riziko, které hrozí člověku při kontaktu s těmito látkami. Nutností bylo také sjednotit, standardizovat postupy při provádění testů, aby bylo možné výsledky co nejsnáze porovnat.

 

Vývoj testů toxicity v současnosti dospěl do fáze, kdy jsou k dispozici desítky standardizovaných metodik a jsou připravovány tzv. "toxkity", sady, s jejichž pomocí lze příslušný typ testu snadno a téměř kdekoliv a kdykoliv provést.

 

Zaměření

 

 

bottom of page